چمن مصنوعی فوتبالی چیست ؟

امروزه با پیشرفت‌هایی که در تولید چمن مصنوعی فوتبالی حاصل شده‌است، استفاده از آنها در زمین‌های فوتبال افزایش یافته و به جای چمن‌های طبیعی از منو فیلامنت‌های مصنوعی همچون پلی پروپیلن، پلی اتیلن و پلی آمید استفاده می‌شود که در واقع این فیلامنت‌ها خاب‌های چمن مصنوعی فوتبالی را تشکیل می‌دهند

  1. عمر مفید یک زمین چمن طبیعی کوتاه (به اندازه ۶۰۰ ساعت بازی فوتبال) است.
  2. یکنواختی سطح زمین در تمامی ابعاد و سطوح از لحاظ ظاهری و فیزیکی باعث گردیده تا خطاهای ناشی از عیوب زمین در حین بازی به صفر برسد بر روی زمینهای چمن مصنوعی فوتبالی بهترین کنترل بر توپ اعمال شده و حرکت متقابل بازیکن و توپ عالی و روان است در صورتیکه در چمن طبیعی رشد غده ای و متراکم و ایجاد توده چمن در یک ناحیه از زمین وکچلی در ناحیه دیگر باعث ناهمواری زمین و ایجاد مشکل در بازی و انحراف توپ می شود.
  3. فن آوری چمن مصنوعی فوتبالی : تولید الیاف چمن مصنوعی فوتبالی به گونه ای است که در مقابل اشعه مضر UV و مواجهه با محیطهای قلیایی و بارانهای اسیدی و همچنین در برابر عوامل فیزیکی و تنشهای مکانیکی از قبیل پاخوردگی و تکلهای شدید و سایش مقاوم سازی شده است که همین امر باعث شده که عمر چمن مصنوعی فوتبالی حداقل به حدود ۱۰سال برسد .

در مقایسه با چمن طبیعی قابلیت استفاده دائمی و همیشگی از آن است. یک زمین ورزشی با چمن طبیعی در اکثر مناطق آب و هوائی تنها برای ۶۰۰الی ۸۰۰ ساعت در سال قابلیت بازی دارد چون برای حفظ کیفیت چمن طبیعی احتیاج به نگهداری مداوم و استراحت و تنفس کامل پس از یک بازی دارد ، بطوریکه به ازای هر دو ساعت بازی چمن طبیعی نیازمند ۱۸الی۲۴ ساعت تنفس است. درحالیکه از یک زمین چمن مصنوعی فوتبالی در سال می توان تا ۴۰۰۰ ساعت به طور مفید استفاده کرد. همچنین لازم به ذکر است که زمینهای چمن طبیعی در مواقع آبیاری و مدتی پس از آن و نیز در مواقع بارندگی های شدید قابل بازی نمی باشند در حالیکه این محدودیت روی زمینهای چمن مصنوعی فوتبالی وجود ندارد

چمن مهمترین جزء زمین فوتبال است. بطوریکه یکی از عوامل مهم در پیشرفت فوتبال هر کشور وجود زمین‌های چمن مناسب می ‌باشد و یکی از فاکتورهای شناسایی سطح فوتبال یک کشور، وضعیت چمن استادیوم‌های آن کشور می‌باشد. چمنهای فوتبال بر دو نوع طبیعی و مصنوعی می‌باشند.

یک نمونه چمن مصنوعی به کار رفته در زمین فوتبال( چمن مصنوعی فوتبالی )

خراب شدن زود هنگام چمن‌های طبیعی صاحبان باشگاه‌ها و دست اندرکاران ورزش را بر آن داشته تا جایگزین واقعی برای چمن طبیعی به لحاظ تحمل بیشتر زمین بازی در مقابل تعدد و ترافیک تیمها، جلوگیری از اتلاف وقت برای بازسازی زمین، قابلیت زمین برای بازی در برف و باران و پیش گیری از گل آلوده شدن سطح چمن، انتخاب نمایند. بهمین منظور چمن‌های مصنوعی را جایگزین چمن‌های طبیعی کردند.

 

photo_2015-08-24_18-39-03